niedziela, 9 sierpnia 2015

Komplet żwirowców w Polsce!

Mając w życiówce żwirowca łąkowego wstyd by było nie mieć jego 2 krotnie pospolitszego kuzyna żwirowca stepowego, dlatego kiedy tylko nadarzyła się okazja, żeby go zobaczyć trzeba było spróbować. Taka oto okazja nadarzyła się w Szczodrzykowie, kiedy 8 sierpnia Artur Włodarczak wykrył tego niesamowitego ptaka na niewielkim zbiorniku zaraz koło drogi.
Jako ekipa szybkiego reagowania wraz z Radziem i Stasiem :) 9 sierpnia rano byliśmy już na miejscu, gdzie spotkaliśmy Zdena i Piotrka, którzy przybyli tu w oczywistym celu. Ptaka zaczęliśmy szukać, kiedy tylko pozwoliła na to pogoda.
Szukamy, szukamy i nic.. Aż do czasu kiedy Zden usłyszał dzierlatkę. Od raz mu powiedziałem, że
ja jej jeszcze nie widziałem i podekscytowany zapytałem gdzie ją usłyszał? Nie zdążył mi odpowiedzieć bo od razu pokazał mi ją w lunecie. Z nie określonej odległości wykonałem fatalną dokumentacje, ale jest!!! Gatunek długo wyczekiwany, który wskakuje na moją listę z nr 273!

Dzierlatka dal spostrzegawczych ;)

Chłopaki trochę się nabijają z mojej listy bobów, ale to nie jest tak przykre jak to, że naszego żwirowca cały czas nie ma. Obchodzimy staw jeszcze raz i z smutnymi minami wracamy do samochodu, ponieważ czas, który mogliśmy poświęcić się skończył.   
Żegnamy się z chłopakami i ruszamy do domu. Przejechaliśmy już 100km i dzwoni Zden mówiąc, że ptak wrócił. Szybka decyzja i wracamy do Szczodrzykowa. Mija pond godzina i jesteśmy na miejscu. Niestety nie można tego powiedzieć o żwirowcu... Lekko zdegustowani tą sytuacją szukamy ptaka po błotnistych łachach. Znowu uciekają cenne minuty, aż nagle Stasiu donośnym głosem informuje nas, że widzi ptaka. Spoglądam w wskazane miejsce i jest!!! Przecudowny i długo wyczekiwany żwirowiec stepowy!!!

 
Żwirowiec stepowy / Glareola nordmanni
Ptak daje się chwile poobserwować po czym robi kilka kółek nad stawem i odlatuje w nieznane..

 
Żwirowiec stepowy / Glareola nordmanni


Żwirowiec stepowy / Glareola nordmanni


Żwirowiec stepowy / Glareola nordmanni
 Żegnamy się jeszcze raz z chłopakami i teraz już spokojnie wracamy do domu mając na polskiej liście komplet żwirowców :)

ps) Stasiu jeszcze nie..

4 komentarze:

 1. Jakiegoż ty masz farta ! Ja mieszkam 20 km od Szczodrzykowa,3 razy byłam po kilka godzin szukać tego paskudę i nic ! A Ty sobie jedziesz(zreszta nie tylko Ty) kilkaset kilometrów i go widzisz jeszcze w locie,no ja ********
  No ale cóż,takie życie birdwatchera,Gratuluję ptaka!;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny wpis i gratuluje spotkania:)
  Chciałbym go zobaczyć... Ostatnio jest w okolicach zalewu Nielisz:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkim bardzo dziękuje.
  Nie wiem kto pisał jako pierwszy, ale to prawda mieliśmy dużo szczęścia, że się udało :)

  OdpowiedzUsuń